Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality

Příspěvky

Výskyt spalniček v Evropě

31. 5. 2018

 

Koalice pro podporu očkování se ohrazuje ...

3. 4. 2018

Koalice pro podporu očkování se ohrazuje vůči praxi některých novinářů, kteří citují naše odborníky s výroky, které přednesli před několika lety, ale redakce to publikují s letošním datem jako nový údaj. Přes naší ochotu a vstřícnost někteří nevyvinou ani minimální snahu, aby si své informace pořádně ověřili, podívali se na datum použitého zdroje, ze kterého čerpají, a případně citovanou osobu kontaktovali a svůj text verifikovali. Jeden z aktuálních příkladů uvádíme níže.

 

Použitý údaj o 861 nemocných na klíšťovou encefalitidu pochází z roku 2012 a týká se nemocnosti za rok 2011, ne loňského roku, jak text chybně uvádí. Stejně tak není správný uvedený počet úmrtí za rok 2017. Navíc zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu není v letošním roce v únoru ale až v květnu.

 

Právo - Jižní Morava a Vysočina; str. 10 (Zprávy) ● 6. 3. 2018 Vydavatel: BORGIS, a.s. ● Autor: Michal Šťastný

Lék na klíšťovou encefalitidu, která hrozí až smrtí nemocného, je blíž. Zasloužili se o to vědci z Masarykovy univerzity, kteří učinili výrazný pokrok ve výzkumu onemocnění, na něž dosud neexistuje vakcína. Nový objev spočívá v tom, že výzkumníci dokážou přesně popsat, jak vir klíšťové encefalitidy vypadá a jak ho v lidském těle dokáže rozložit protilátka. „Zvolili jsme protilátku, která je známá tím, že virus neutralizuje a brání tak infekci. Zjistili jsme, že tato protilátka brání také tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ řekl hlavní autor studie Tibor Füzik z institutu Ceitec, který spadá pod Masarykovu univerzitu. Klíšťová encefalitida se projevuje v první fází teplotami, únavou či bolestmi svalů. V krajním případě vede až k trvalému poškození mozku či ke smrti. Úsilí vědců z Brna trvalo bezmála tři roky a neuniklo pozornosti ani prestižního vědeckého časopisu Nature Communications, který jejich studii uveřejnil. Ve výzkumu hodlají experti na viry pokračovat i nadále. „Virus klíšťové encefalitidy má různé životní fáze, v nichž se mění jeho struktura a také vlastnosti. Chceme zkoumat, jak vypadá nezralý virus, který ještě není infekční. Čím důkladněji zmapujeme životní cyklus virů a jejich strukturu, tím lépe se pak budou hledat látky, které mohou infekci zastavit,“ nastínil další plány ve výzkumu Füzik. Suverénně na negativním prvním místě v rámci EU, s výjimkou Ruska, je Česko v posledních deseti letech v počtu případů klíšťové encefalitidy. „Loni onemocnělo 861 lidí, zemřelo pět. Očkována přitom je necelá pětina obyvatel,“ řekl ČTK odborný garant očkovacích center Rastislav Maďar, který se začátkem února účastní ve Vídni jednání odborníků z 20 zemí o klíšťové encefalitidě. Česká data podle něj ukazují jen „špičku ledovce“. Hlášeny jsou jen nejzávažnější formy nemoci a hospitalizovaní pacienti se závažným průběhem, nezřídka i s trvalými následky. Nejlepší ochranou proti onemocnění je očkování. Podle hygieniků je právě v zimě ideální čas, kdy by lidé měli zamířit do ordinací ke svým praktickým lékařům a nechat se naočkovat. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Výzkumníci dokážou přesně popsat, jak vir klíšťové encefalitidy vypadá a jak ho v lidském těle dokáže rozložit protilátka Autor: Michal Šťastný

 

V očkování proti chřipce nejde většina zdravotníků příkladem

13. 3. 2018

 

Chřipka přichází, blíží se i ta australská, která děsí svět

23. 1. 2018

Australská chřipka děsí svět, není však horší jako běžná sezónní chřipka. Proč se tedy drtivá populace u nás očkováním včas předem nechrání? Čekají až bude pozdě a nastane chaos a nedostatek vakcín?

http://www.zdravotnickydenik.cz/2018/01/australska-chripka-desi-svet-proc-kdyz-bezna-chripka-zabiji-kazdy-rok/

 

Aktuální změny v očkovacím kalendáři

5. 1. 2018

 

Zdravotní doporučení v souvislosti s účastí na nadcházejících ZOH a Zimních paralympijských hrách v Jižní Koreji

22. 12. 2017

 

Falšování výsledků studií odpůrci očkování

1. 11. 2017

Zkreslování dat, dezinterpretace výsledků, cílená manipulace veřejnosti, výběr ze studií jen těch údajů, které se hodí k pomluvení vakcinace a současné ignorování daleko silnějších důkazů ve prospěch očkování jsou běžné metody odpůrců vakcinace, na které naletí nemalá část laické veřejnosti a dokonce i někteří zdravotníci. Tak hrubé a významné falšování výsledků se však jen tak nevidí. Duo autorů Shaw a Tomjlenovičová jsou "staré známé firmy" , které způsobilo nejeden trapas pro celou University of British Columbia. V jejich případě nejde o první stažení publikovaného textu kvůli vážným pochybením, varuje před nimi dokonce i Světová zdravotnická organizace. Přitom se na ně často odvolávají i odpůrci očkování v ČR. Tentokrát však jejich lži a nevěrohodné výmluvy již přesáhly všechny meze.

Přečtěte si např. v Technetu:

https://technet.idnes.cz/studie-ockovani-autismus-falsovana-data-shaw-tomljenic-pje-/veda.aspx?c=A171025_085438_veda_pka

 

 

Epidemie spalniček v Evropě

5. 3. 2017

V období od 1. ledna 2016 do 17. února 2017 bylo v Rumunsku hlášeno 3 071 případů spalniček, včetně 16 úmrtí. Všechny tyto případy jsou buď laboratorně potvrzené  nebo mají epidemiologickou souvislost s laboratorně potvrzeným případem. Nejvíce zasaženou skupinou obyvatelstva jsou kojenci a malé děti. V současnosti se došetřuje další případ úmrtí na spalničky. Spalničky v Rumunsku jsou vykazovány z třiceti šesti ze 42 okresů, nejvíce postiženou oblastí je Caras Severin s 703 případy (západní část země, u hranice se Srbskem). Očkování v populaci neustále probíhá, aby byly pokryty komunity se suboptimální proočkovaností.

 

Dne 20. prosince 2016 vypukla epidemie spalniček v regionu Valonsko v Belgii. K 24. únoru 2017 je již hlášeno 75 případů onemocnění (30 z nich laboratorně potvrzeno). První případ navštívil Rumunsko v průběhu inkubační doby a je proto považován za importovaný případ onemocnění. Jsou postiženy různé věkové skupiny obyvatelstva, ale většina nemocných byla neočkovaná. V epidemii onemocnělo i pět zdravotnických pracovníků. U všech případů byl laboratorně potvrzen genotyp B3, který je identický s kmenem, jež cirkuloval na konci roku 2016 v Rumunsku, Itálii a Rakousku. V roce 2016 byly hlášeny v Belgii ještě tři další případy onemocnění spalničkami z dalších dvou regionů (jeden importovaný případ ve Flandrech a dva izolované případy v regionu hlavního města Bruselu), bez přímé souvislosti se současnou epidemií.

Závěr: Epidemie ukazují, že spalničky stále v populaci cirkulují a je velké riziko přenosu onemocnění zejména v populaci s nízkou proočkovaností.

Na území EU jsou případy spalniček hlášeny v Rumunsku, Rakousku, Belgii, Německu, Itálii a Španělsku, ohniska mimo EU byla zjištěna ve Švýcarsku, Kongu, Guinei, Jižní Africe a Jižním Súdánu.

Zdroj EWRS, Communicable Disease Threats Report ECDC 19.-25.2.2017

MUDr. Jana Košťálová

 

Má ještě očkování proti chřipce tuto sezónu smysl? Aktuální otázky a odpovědi Doc. Maďara na téma chřipka.

9. 1. 2017

 

Aktuální informace k chřipkové sezóně 2016/2017

22. 11. 2016