Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koalice pro podporu očkování se ohrazuje ...

3. 4. 2018

Koalice pro podporu očkování se ohrazuje vůči praxi některých novinářů, kteří citují naše odborníky s výroky, které přednesli před několika lety, ale redakce to publikují s letošním datem jako nový údaj. Přes naší ochotu a vstřícnost někteří nevyvinou ani minimální snahu, aby si své informace pořádně ověřili, podívali se na datum použitého zdroje, ze kterého čerpají, a případně citovanou osobu kontaktovali a svůj text verifikovali. Jeden z aktuálních příkladů uvádíme níže.

 

Použitý údaj o 861 nemocných na klíšťovou encefalitidu pochází z roku 2012 a týká se nemocnosti za rok 2011, ne loňského roku, jak text chybně uvádí. Stejně tak není správný uvedený počet úmrtí za rok 2017. Navíc zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu není v letošním roce v únoru ale až v květnu.

 

Právo - Jižní Morava a Vysočina; str. 10 (Zprávy) ● 6. 3. 2018 Vydavatel: BORGIS, a.s. ● Autor: Michal Šťastný

Lék na klíšťovou encefalitidu, která hrozí až smrtí nemocného, je blíž. Zasloužili se o to vědci z Masarykovy univerzity, kteří učinili výrazný pokrok ve výzkumu onemocnění, na něž dosud neexistuje vakcína. Nový objev spočívá v tom, že výzkumníci dokážou přesně popsat, jak vir klíšťové encefalitidy vypadá a jak ho v lidském těle dokáže rozložit protilátka. „Zvolili jsme protilátku, která je známá tím, že virus neutralizuje a brání tak infekci. Zjistili jsme, že tato protilátka brání také tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ řekl hlavní autor studie Tibor Füzik z institutu Ceitec, který spadá pod Masarykovu univerzitu. Klíšťová encefalitida se projevuje v první fází teplotami, únavou či bolestmi svalů. V krajním případě vede až k trvalému poškození mozku či ke smrti. Úsilí vědců z Brna trvalo bezmála tři roky a neuniklo pozornosti ani prestižního vědeckého časopisu Nature Communications, který jejich studii uveřejnil. Ve výzkumu hodlají experti na viry pokračovat i nadále. „Virus klíšťové encefalitidy má různé životní fáze, v nichž se mění jeho struktura a také vlastnosti. Chceme zkoumat, jak vypadá nezralý virus, který ještě není infekční. Čím důkladněji zmapujeme životní cyklus virů a jejich strukturu, tím lépe se pak budou hledat látky, které mohou infekci zastavit,“ nastínil další plány ve výzkumu Füzik. Suverénně na negativním prvním místě v rámci EU, s výjimkou Ruska, je Česko v posledních deseti letech v počtu případů klíšťové encefalitidy. „Loni onemocnělo 861 lidí, zemřelo pět. Očkována přitom je necelá pětina obyvatel,“ řekl ČTK odborný garant očkovacích center Rastislav Maďar, který se začátkem února účastní ve Vídni jednání odborníků z 20 zemí o klíšťové encefalitidě. Česká data podle něj ukazují jen „špičku ledovce“. Hlášeny jsou jen nejzávažnější formy nemoci a hospitalizovaní pacienti se závažným průběhem, nezřídka i s trvalými následky. Nejlepší ochranou proti onemocnění je očkování. Podle hygieniků je právě v zimě ideální čas, kdy by lidé měli zamířit do ordinací ke svým praktickým lékařům a nechat se naočkovat. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Výzkumníci dokážou přesně popsat, jak vir klíšťové encefalitidy vypadá a jak ho v lidském těle dokáže rozložit protilátka Autor: Michal Šťastný