Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na konspirační podnikatele

Pozor na konspirační podnikatele – vydělávají na vašem strachu a obavách

 
Jedním z výsledků aktivit tzv. konspiračních podnikatelů, tedy lidí bez skrupulí, bez výčitek a bez skutečných ověřených důkazů strašících běžné lidi jsou pokračující epidemie spalniček v Evropě. Tito lidé natáčejí videa, vedou internetové weby, organizují přednášky anebo píšou knížky způsobem, způsobujícím odsouzení odbornou veřejností a děs laiků, kteří se boji nechat své děti očkovat a tím je vlastním nekvalifikovaným rozhodnutím ohrožují. Zakrývají však fakt, že z toho profitují finančně, včetně jedné mediálně aktivní slaboduché homeopatky s lékařským titulem, účtující si 2000 Kč za homeopatické sezení. A tak má dnes cestovatel větší riziko dostat se do kontaktu s nebezpečnými spalničkami v některých zemích Evropy než v mnoha rozvojových zemích, kde jsou rodiče za očkování vděčni.
Je na čase si uvědomit, že registrované vakcíny jsou přísně hlídané, bezpečné. Očkující lékaři, kteří mají s vakcinací nejvíce zkušeností, očkují nejen své pacienty ale i děti, vnoučata, další rodinné příslušníky, sousedy, přátele. To je přece ten nejlepší důkaz. Jejich protipólem přece nemohou být lidé, kteří sbírají informace z pochybných ojedinělých a neodborných zdrojů na zahraničních webech.
Žádný lékař by nikdy neaplikoval nebezpečnou vakcíny a není ani odborný způsob, jak jej k tomu donutit.
Očkováním nese lékař osobní odpovědnost za zdraví očkovaného a za správnost indikace i respektování kontraindikací.
Bezpečnost vakcín hlídají i výrobci. Pokud by se jejich vakcína ukázala jako nebezpečná, mnohopočetné kontrolní mechanismy by to rychle odhalily a danou farmaceutickou firmu by to mohlo velmi rychle zlikvidovat.
Vloni se vyskytlo v 37 Evropských zemích přes 26.000 případů spalniček, přitom v nedávné minulosti byla tato infekce na hraně eliminace v celé Evropě. K tomu se zhoršuje situace v Rusku, v Turecku i v Indonésii, kam naši občané ve velkém cestují.
Případná horečka po vakcinaci neznamená nebezpečnost vakcíny a v porovnání se skutečnou nemocí, která dokáže zabíjet nebo způsobit zánět mozku jsou nežádoucí reakce úplnou banalitou.
Nenechte se mást a zatáhnout do nesmyslných konspirací. Vaše dítě je to nejcennější co máte a na Vaše chybné rozhodnutí opírající se o neodborné, nekorektní a úmyslně zavádějící tvrzení konspirátorů, které jím přináší finanční zisk, může doplatit. Oni ví, že strašení přitahuje pozornost a čím víc vás takových bude, tím víc si budou mnout ruce. Je to taková Doba matení. Vysoký prodej knížek o jedech, které mají velmi negativní recenze od odborníků snad ve všech oborech, o kterých se v nich mluví, vypovídá sám za sebe. A potom už stačí napsat jen druhý díl, a další knížky o tématech, které vzbudí největší strach čtenářů, samozřejmě včetně očkování. Co tam potom, že autorka ani neví, jak se očkuje, neorientuje se v infekčních nemocech a v knížce jsou trapně neodborné věci. Dnes si může napsat kdo chce, co chce, hlavně že to vynáší. V případě zdraví dětí je to však nepřijatelný hazard, který by neměl být tolerován.
 
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.