Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč tolik lidí věří šarlatánům v medicíně

1. 6. 2015

I některým vzdělaným lidem je snadné namluvit, že očkování je zlo, protože prostě nejsou schopni pochopit, jak vakcíny doopravdy fungují a raději dají přednost jasným spikleneckým teoriím. Moderní medicína se prostě stala příliš specializovanou a nesrozumitelnou na to, aby se dala jednoduše vysvětlit. Dvojnásob to platí o závažných diagnózách, na jejichž vyléčení nestačí pár tabletek, které by nemoc dokázaly jednoduše odstranit, ale pacient musí podstoupit náročnou a pro něj příliš komplikovanou léčbu. "Věda, technika a vědomosti lidstva předběhli schopnost určité skupiny lidí jim rozumět. Ti pak utíkají za jednoduchými vysvětleními, kterým jim nabízí šarlatáni. Konečně získají pocit, že svému zdraví rozumí" tvrdí Lovci šarlatánů.

Pokud Vás toto téma zajímá, podívejte se na článek:

http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/05/zblbnout-pacienty-je-snadne-proto-se-lecitelum-dari-tvrdi-lovci-sarlatanu/

Koalice pro podporu očkování dodává: Každý člověk má zodpovědnost za své zdraví v první řadě sám. I slavného mága Apple Steva Jobse stál život odklad operace o půl roku kvůli alternativní medicíně, kterou po zjištění diagnózy zvolil místo klasické léčby, i když daný typ rakoviny pankreatu byl v rané fáze léčitelný.

Pokud však má člověk zodpovědnost za zdraví jiných lidí, ať už rodič za své dítě nebo lékař za své pacienty, musí vycházet z dostatečně ověřených poznatků, studií a medicíně založené na důkazech. Jinak mohou být následky katastrofální. Dělat tzv. pocitovou medicínu tj. na základě subjektivního pocitu, že je něco pro pacienta dobré, ale bez dostatečné vědecké síly důkazů, může být pro pacienta nebezpečné.

Svou úlohu v tom mají i média, které šarlatánům v zájmu pseudo-objektivity dávají poměrně rozsáhlý prostor, i když v oblasti zdraví je to někdy až trestuhodné. Obzvláště pokud jde o zdraví dětí. Tím získávají tito marginální alternativní lékaři pocit důležitosti i když vlastně klasickou medicínu z velké části ignorují a dokonce i tu alternativní např. tím, že ke klasickým akupunkturním bodům či dráhám přidávají bez dostatečných důkazů ještě svoje vlastní navíc. Navíc poskytnutý štědrý mediální prostor působí na laiky-pacienty způsobem, že na tom přece musí něco být, když se o tom často píše. Ani v rozvojové Africe není běžné, že by se místní televize věnovaly tomu, co jsi o medicínské záležitosti myslí ten který šarlatán. Někdy se přitom u nás jedná i o poměrně seriózní média.