Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alternativní medicína není vždy jen přínosná a čistá

13. 12. 2013

        Alternativní medicína není vždy jen přínosná a čistá - chce to znalosti a zdravý úsudek

Každoročně se na lékařských misích v Africe setkávám se smutnými případy nemocných dětí na hranici života a smrti, protože jejich rodiče vyhledali přírodního léčitele. Ten sice nemocem ani fungování lidského těla nerozumí, je však bytostně přesvědčený, že kúrou ze stromů a bylinkami vyléčí téměř vše, včetně TBC a HIV infekce. Matky v Africe, i když jsou často nevzdělané, by raději vyhledali lékaře, tuto možnost však nemají, lékařská péče je zejména na venkově nedostupná. Výsledkem jsou často zbytečné komplikace. Tento trend je ale i ve vyspělých zemích. Upřednostnění alternativních postupů místo klasické medicíny může skončit nejhoršími následky. I toho jsem byl v nemocnicích na našem kontinentu svědkem.
Známý je nedávný případ 12leté dívky v USA hospitalizované s akutní pankreatitidou kvůli tomu, že z rozhodnutí matky užívala až 80 různých doplňků stravy. Matka to dělala s nejlepšími úmysly pro zdraví dcery, výsledek byl ale opačný. Trh alternativní medicíny je lukrativní a na rozdíl od léků a vakcín není tak přísně regulovaný ani kontrolovaný. Za doplněk stravy lze označit téměř cokoli, a dokud to někomu neublíží, nebude se podrobně zkoumat, jestli to vůbec má deklarované složky a účinky. I bez dlouholetých nákladných zaslepených a placebem kontrolovaných klinických studií, tak typických pro léky a vakcíny, lze na těchto přípravcích relativně snadno a bez velkého rizika vydělávat. Stačí jen přesvědčit kupující. Podle tvrzení Dr. Paula Offita, kterého si osobně již dlouhou dobu vážím, představuje alternativní medicína v USA agresivní trh s obratem 34 miliard amerických dolarů ročně. Klíčový hráči v této oblasti se dle jeho tvrzení nezdráhají používat zákulisní lobování, legislativní tlaky a soudní žaloby, aby ochránili své vysoké zisky. Na americkém trhu jsou desítky tisíc tzv. doplňků stravy a nedávný výzkum ukázal, že i když jsou označovány jako přírodní produkty, stovky z nich obsahují různé aktivní složky, dokonce z léků na recept, včetně anabolických steroidů. Uznávaná a obávaná regulační instituce Food and Drug Administration (FDA je v USA alternativou českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv) uvádí zhruba 50.000 nežádoucích reakcí po užití doplňků stravy ročně. Navíc se zjistilo, že 6 z 10 Američanů si myslí, že doplňky stravy musí jejich FDA/SUKL ověřovat a schvalovat před jejich vstupem do prodeje, což neodpovídá skutečnosti. Kardiolog Steven Nissen z kliniky v Clevelandu dokonce přímo napsal, že cílem některých alternativních prodejců „vytřískat“ co nejvíce peněz z vážně nemocných a tím pádem zoufalých a zranitelných lidí za něco, co nemá šanci jim pomoci a navíc za nehorázné ceny. Sám totiž ztratil pacienty, kteří upřednostnili alternativní léčbu, až je to nakonec stálo život. Takovéto fatální osudové rozhodnutí může potkat i velmi inteligentního člověka, což dokazuje i příklad Steva Jobse, zakladatele Apple Computer a vynálezce iPODu, už teď považovaného za jednoho z geniů 21. století. Jeho životní příběh a úspěch inspirují miliony lidí na celém světě a jeho životopisy jsou bestsellery v mnoha zemích. Když mu byla diagnostikována rakovina v roce 2003, před operačním zákrokem upřednostnil akupunkturu, bylinky a speciální dietu. I když měl štěstí v neštěstí a trpěl jedinou formou rakoviny pankreatu, kterou bylo možné úspěšně léčit, odklad klasické léčby jej i přes následné operace a transplantaci jater nakonec stál život.  Podle lékařů tím vlastně nepřímo spáchal sebevraždu.
Do světa alternativní medicíny se u nás i ve světě hluboce ponořili i někteří lékaři, kteří opustili pole medicíny založené na důkazech a poznatky vědeckých studií v renomovaných odborných časopisech vyměnili za alternativní pohled na léčení lidí a tzv. pocitovou medicínu. Jedním z nich je i Rashod Buttar ze státu Severní Karolína, který aplikoval pacientům s rakovinou intravenózně peroxid vodíku nebo autistickým dětem doporučoval kožní krémy. Navíc některé ze svých „originálních“ produktů vydával za klinicky ověřené léky a prodával je na svých internetových stránkách než jej tlak odborné veřejnosti i dozorových orgánů přinutil tuto praxi změnit. Kolik jeho pacientů to však do té doby stálo život už asi nikdo nezjistí.
Jak jsem již zmínil, nejsem odpůrcem přírodní ani některých druhů alternativní medicíny, už jen z toho důvodu, že lidská psychika nám v léčbě méně závažných nemocí významně pomáhá. U vážnějších případů však nemůžeme alternativní postupy upřednostnit před klasickou medicínou. Registrované a kontrolované léky a vakcíny musí mít v relevantních situacích přednost, jinak by mohlo jít o péči non-lege artis. Pokud je pacient zastáncem alternativních metod, budiž, ať to však kombinuje s vědecky podloženými metodami prevence a léčby. Tím, že svého pacienta přesvědčíte k očkování proti chřipce a/nebo pneumokokům, můžete zachránit jeho život. A za tak dobrý pocit tato snaha stojí. A když budete zase někdy číst nebo slyšet pomluvy na očkování, ať už od lékaře nebo nelékaře, než se s jeho stanoviskem pocitově ztotožníte, zkuste se v zájmu svých pacientů podívat na internet, jestli se ten člověk nevěnuje alternativním postupům a neúčtuje si za ně násobně víc než klasický lékař za svou léčbu. Pro některé lidi je totiž vlastní byznys důležitější než zdraví pacientů. Preventivní vakcinace je ověřenou a odborně podloženou metodou boje proti infekčním nemocem a tím pádem jednou z nejlepších praktických intervencí, které pro své pacienty můžeme udělat.
 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.