Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čteme v matrikách – infekční i jiné příčiny úmrtí v minulosti

    V době, kdy jsem hledala informace o historii naší rodiny, používala jsem také digitalizované matriky, které jsou volně přístupné na internetových stránkách. (archives.cz)

       V 19. a 20. století jsou již v matrikách uváděny příčiny úmrtí. Mnohdy se nelišily od příčin v dnešní době, jen bývaly jinak nazvány, v některých případech nám dnes připadají skoro nemožné.
     V roce 1847 proběhla v místě mého bývalého bydliště ve Stěbořicích epidemie černých neštovic (pravých neštovic), při které umíraly hlavně malé děti. Případy černých neštovic se objevily ještě i o čtyři roky později.
     Pravidelně probíhaly epidemie záškrtu, na který umíraly hlavně malé děti. Synonymem pro záškrt jsou v matrikách používané tyto termíny: vřed (kožní forma záškrtu), mázdřin, mázdřivka, colli devastatio a kašel s vředem.
   Velmi častou příčinou úmrtí byla tuberkulóza, tehdy používanýn termínem byly většinou souchotiny, méně často úbytě, tuberkle a chrlení krve. Často je v matrikách zřetelné, že umíraly postupně celé rodiny, staří lidé i kojenci. Na tuberkulózu zemřela i moje babička a dědeček. V souvislosti s postižením plic jsou dále uváděny tyto příčiny úmrtí: zapálení plic, plicní sněť, ochrnutí plic, hnisovatelnost plic a také udušení plynem uhelným.
      Další uváděnou příčinou byla mrtvice, ochrnutí mozku, mrtvice následkem oběšení se, zánět mozku, zánět plen mozkových a padoucnice (epilepsie). Dále například zatvrzení jater, zánět střev, zánět pobřišnice, žaludeční katar, kolika a rak (rakovina).
      Extrémně častou příčinou úmrtí novorozenců a kojenců byl psotník. Jedná se o křeče s bezvědomím, které mohly mít svou příčinu ve vysokých horečkách provázejících infekční onemocnění. Další uváděnou příčinou byla neduživost a vrozená slabost, obvykle u dětí, které zemřely několik dnů po narození. Častou příčinou byly také osypky (spalničky).
    V souvislosti s porodem se objevují častá úmrtí mladých žen, kdy je udávána jako příčina těžký porod, zánět porodní matrice (horečka omladnic) a božec (eklampsie).
      K dalším příčinám úmrtí patřila horečka, vodnatelnost, vada srdce, šarlach (spála), růže (erysipel), tyfus, dna, sněť, tálovitost krve (otrava krve nebo leukémie)
      U osob zemřelých ve vysokém věku jsou uváděny jako příčina sešlost věkem nebo marasmus.
    Objevují se také netypické příčiny, jako umrznutí, samovražda podřezání krku, oběšení, zastřelení, utopení ve studni, smrt následkem popálení, vysílení následkem ran, krvotok, zánět krku následkem poranění v deliriu tremens.
 
        Je zřejmé, že tehdy často zabíjeli infekční choroby, které se už u nás v dnešní době díky očkování (téměř nebo vůbec) nevyskytují a nehrozí naší populaci reálnou možností úmrtí.
 

MUDr. Hana Ševčíková