Jdi na obsah Jdi na menu
 


Možné sociální dopady na nenaočkované osoby

Možné sociální dopady na nenaočkované osoby

 

 

  1. dítě nevezmou do MŠ – mnohem hůře se mu bude adaptovat na kolektiv v první třídě. Může se i kvůli pomalejšímu začlenění do kolektivu hůře učit. Záleží na jeho psychické adaptabilitě.
  2. vyřazení ze studia v zahraničí – USA i některé jiné státy chtějí od studentů z bývalého východního bloku výpis z očkovacího průkazu, jinak ho nepřijmou
  3. nebude moct cestovat do Asie, jižní Ameriky, Afriky – tam se nemoci, proti kterým se u nás očkuje, stále vyskytují. Pokud i tak pojede, má vysoké riziko onemocnět některou pro dospělé nebezpečnou nemocí. Tamější nenaočkovní lidé na tu nemoc buď zemřeli v dětství, nebo ji už prožili a znovu neonemocní nebo se promořili a získali přirozenou kolektivní imunitu.
  4. nebude smět pracovat v některých povoláních – charitativní spolky pracující s běženci, humanitární společnosti, piloti nebo personál na mezinárodních letech, zdravotnický personál.  
  5. i když na nenaočkovanou nemoc neonemocní, může se stát nosičem původce, a jak se stane rodičem, může nakazit svoje novorozené ještě nedostatečně naočkované dítě.
  6. doočkování některých nemocí není v dospělosti možné – nemáme vakcíny pro dospělou populaci, protože se předpokládá, že jsou dospělí imunní z dětského očkování. U některých nemocí existuje vakcína pro dospělé pouze na přeočkování v dětství naočkované nemoci – je tam méně antigenu.