Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýty a fakta o očkování proti žloutenkám

Nejčastější mýty o ochraně před žloutenkami
 
Je mi 35 let a mám od dětství naočkované všechno, i žloutenky:
Dnešní generace třicátníků, čtyřicátníků a starších byla sice obvykle očkovaná velmi pečlivě všemi povinnými vakcínami, tehdejší očkovací kalendář však mnoho dnešních moderních vakcín neobsahoval. Vakcinace proti virové hepatitidě A ani B v jejich dětství nebyla, a pokud se nenechali očkovat později za vlastní úhradu, nemohou počítat s postvakcinační ochranou.
 
Naše dvouleté dítě je chráněno proti infekční žloutence A díky povinnému očkování:
V dnešní době jsou děti očkovány proti virové hepatitidě B tzv. hexavakcínou nebo v pozdějším věku samostatnou vakcínou proti žloutence B. Ochranu proti častějšímu typu žloutenky A, tzv. nemoci špinavých rukou však zdarma nemají. V současné době už na toto očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven.
 
Budu si mýt neustále ruce a žloutenka mi nehrozí
Neustálé mytí rukou je sice důležitým preventivním opatřením, nelze jej však provádět vždy a všude. I na veřejných toaletách se dveřní klika nachází až za prostorem umyvadel. Nemálo neočkovaných cestovatelů se vrátilo ze zahraniční dovolené s nepříjemnou žloutenkou, když si dostatečné mytí rukou nedokázali uhlídat. Navíc příliš časté mytí rukou může vysušovat a dráždit pokožku. Chce to rozumnou míru kombinace všech běžných metod prevence, včetně očkování.
 
Nejsem narkoman ani promiskuitní, takže mi žloutenka nehrozí
Virová hepatitida B není jen problémem narkomanů a sexuálně promiskuitních osob. Přenos je možný v nemocnicích i v ambulancích, včetně stomatologických. Některé komplikovanější zdravotnické pomůcky, např. optické přístroje, nelze sterilizovat a realizuje se tzv. vyšší stupeň dezinfekce. V případě úzkých a dlouhých lumenů s horším průnikem dezinfekční tekutiny vzniká za jistých okolností riziková situace. Bez rizika nejsou ani tetování, piercing či akupunktura. Vyššímu riziku jsou vystaveni i cestovatelé do méně vyspělých zemí, kde je nedostatečná hygiena ve většině zdravotnických zařízení.
 

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.